Byt v budově z období první republiky vychoval vlastního majitele

Tomáš Čech
17. Únor 2018

Dnešní majitel v tomto bytě vyrůstal. Má rád místo a jeho kvality, má rád tento byt. K drobným úpravám přizval architekty z ateliéru TOTALSTUDIO. Výsledek? Mnoho obrazů a jiná propojení. Kvalita se stala ještě kvalitnější.


Autor: TOTALSTUDIO I Tomáš Tokarčík + Aleš Šedivec

Realizace: 2015

Plocha: 114 m²

Místo: Bratislava I Slovensko


Stavba, ve které se byt nachází, pochází z období první republiky a byla postavena jako železobetonový skelet. Majiteli původní dispozice v podstatě vyhovovala, k radikální proměně tedy nepřistoupil. Tvůrci očistili betonové konstrukce a v interiéru je přiznali. Nově pojatý je obytný prostor, který je nyní více v centru dění, z něj se vstupuje do jednotlivých částí bytu. Změnou prošlo i propojení vstupu a zmíněného společenského prostoru. Na podlaze je použit přírodní bílý dub, nábytek je z třešňového dřeva. Stěny jsou čistě bílé, aby vynikly obrazy, které majitel s nadšením pořizuje

 

„Nejdůležitějším obrazem je však velké okno do zahrady s hlubokým parapetem pro siestu.“

TOTALSTUDIO

 

„Když místo milujete, není takříkajíc „co řešit“. Prostředí ve kterém žijete je neoddělitelnou součástí kvality bydlení. Pro některé více, pro jiné méně, ale je. Můžete k němu mít vztah čistě emotivní a nebo klidně přísně racionální. Nejde jej však oddělit, není možné/dobré/správné na něj zapomínat.“

Místnosti jsou jen minimálně odděleny prahy, podlahová krytina plynule přechází po celém půdorysu. Přímo od vstupu je přes obytný prostor vidět až do zahrady. Jediným oddělením je zde vestavěná skříň.

Ta slouží z jedné strany jako úložný prostor pro šatstvo, z druhé je pak rozměrnou knihovnou. Ve společenském prostoru je rovněž velký jídelní stůl, takže zde mohou probíhat prakticky všechny aktivity, které společně rodina podniká.

Rozměrné okno je opravdovou dominantou – nejen pro „svou“ místnost, ale pro celý byt. Díky řešení parapetu není jen otvorem, ale je i „místem“ – místem relaxace na pomezí interiéru a exteriéru, na hraně přírody.

Očištěné betonové konstrukce skeletového domu v interiéru nepůsobí extrémně dominantně, spíše jej „rámují“ a dodávají jistý akcent. Zvolené prvky, pohovka, pytel, koberec, stůl, splňují požadavky komfortu i estetiky.

Kuchyně je „za rohem“, není tedy od místnosti přímo oddělena. I zde je použita kombinace bílé barvy a třešňového dřeva. Má tvar písmene „L“ a za dalším rohem má vlastní okno. Vybavena je i malým stolem.

Za ložnici rodičů se skrývá prostorná šatna, která slouží pouze jim. Není přístupná z jiného pokoje. Oddělují ji jen posuvné dveře. I zde prostupuje podlaha volně mezi pokoji, i zde je tento sjednocující efekt použit.

Byt je se svými 114 m2 opravdu velkorysý. Za vstupem se skrývá drobné sociální zázemí, maximum plochy je věnováno „obývání“. Z obytného prostoru se vstupuje na jednu stranu do ložnice rodičů, na druhou stranu do pokoje a do kuchyně. Je zde i vstup na terasu. Prostor pro přípravu jídla má rovněž přístup do exteriéru, na samostatný malý balkon/lodžii.