V roce 2005 byla pro návrh letního pavilonu Serpentine Gallery oslovena dvojice architektů z Pyrenejského poloostrova, Álvaro Siza a Eduardo Souto de Moura. Zdánlivě jednoduchý projekt v sobě skrývá mnoho vyřešených problémů.
Autor: Álvaro Siza + Eduardo Souto de Moura
Realizace: 2005
Místo: Serpentine Gallery I Londýn I Velká Británie
Základní idea spočívala ve vytvoření velkého ničím nerušeného vnitřního prostoru. Představy tvůrců o rozměrech a elegantnosti tvaru však příliš nekorespondovaly s běžnými možnostmi dřeva, které si architekti přáli použít jako konstrukční materiál. Na scénu opět vstupuje inženýr Cecil Balmond, který navrhuje základní konstrukční jednotku, jakýsi rám, jehož spojováním vznikne vytoužený celek. Rastr je vyplněn deskami z polykarbonátu.
Serpentine Gallery vznikla v roce 1970 poblíž stejnojmenného jezera v Londýnských Kensingtonských zahradách. Je centrem současného umění všech možných forem. Během své existence připravila přes 2000 debutujících nadějných umělců a přispívá tak rozvoji umění nejen ve Velké Británii. V roce 2013 byla instituce rozšířena o Serpentine Sackler Gallery, která stojí zhruba pět minut chůze od původního objektu.
Od roku 2000 vzniká v zahradě galerie letní pavilon. Pro jeho návrh jsou oslovována světová jména architektury. Jedinou podmínkou je, že dosud nerealizovali stavbu na území Království. Po skončení sezóny je stavba rozebrána a prodána jako „umělecký předmět“.
Pavilon je v podstatě kompletně otevřen do krajiny. Kromě jasně definovaného vstup je možné do interiéru vejít „škvírami“ na všech nárožích a nebo stačí sehnout se a projít prvním polem konstrukce, které je vždy prázdné, nezakryté.