Do ulice vstupuje s respektem k okolí a zároveň se ji snaží rozvíjet. Ohleduplnost ke kontextu využívá ve svůj vlastní prospěch. Dům podle návrhu architekta Vojtěcha Hybnera navíc získal svůj název, Babu, podle jména čtyřnohého člena domácnosti. Jednoduše příjemně netradiční projekt!
Autor: Archport I Ing. arch. Vojtěch Hybler
Studie: 2011 - 2012
Realizace: 2012 - 2013
Užitná plocha: 103,5 m2
Původně měla na pozemku stát polovina jednoduchého dvojdomku se dvěma podlažími. Každá část se však vyvíjela trochu jiným směrem a nakonec ani nedosáhla druhého patra. Rekonstrukce by musela být tak zásadní, že se do ní investor společně s architektem nepouštěl a rozhodli se objekt odstranit a nahradit novým.
Vznikl dům stojící na ploše pouze 64 m2. Od svého původního „bratra“ poodstoupil a naopak se posunul až na druhou hranu pozemku. Objem zde přímo přechází v plochu plotu, respektive spíše hraniční zdi, a je tak zajištěno dostatečné soukromí v zahradě. Dvě jednoduchá podlaží se točí okolo centrální galerie prostupující až po střechu, kde je díky zalomení střešní roviny prosvětlena rozměrným světlíkem. Dynamické řešení „páté fasády“ domu je dáno snahou autorů navázat co nejvíce na okolní zástavbu. Pultová střecha směrem do zahrady drží úroveň souseda na jedné straně, střecha směrem do ulice pak úroveň souseda na druhé straně.
Konstrukce domu je řešena formou dřevostavby postavené na železobetonových patkách.
„Jak přistupovat ke svému okolí? Jak moc se mu podřídit a jak moc jej následovat? Anebo se máme řídit vlastními pravidly? Jak vybalancovat vlastní touhy s respektem a je respekt povinný? A je vždy žádoucí?“
Čelní fasádě domu dominují červené vstupní dveře, jasný symbol vchodu do domu. Dále jsou zde dvě jednoduché linie oken a světlík do vnitřní galerie v druhém plánu. Dynamické tvarování střechy z tohoto místa není patrné. Od ulice je stavba oddělena jednoduchým průhledným plotem. To podporuje její stále ještě přežívající obytný charakter.