Vyskakovací byt
Měli jste rádi leporelo? A nebo knížky s plastickými obrázky? A co kdyby jste měli takový byt? TallerDE2 Arquitectos umí takový navrhnout.

pokud Vás interiérový design a architektura skutečně zajímá, vytvořte si Homepix účet a my Vám každý týden zašleme email s výběrem nejlepších článků a fotek, které se zde publikovali.
Měli jste rádi leporelo? A nebo knížky s plastickými obrázky? A co kdyby jste měli takový byt? TallerDE2 Arquitectos umí takový navrhnout.
Autor: TallerDE2 Arquitectos
Studie: 2013
Realizace: 2014
Plocha: 69 m2
Místo: Madrid, Španělsko
Zadáním byl byt pro jednu osobu v madridském činžovním domě. Veškeré dělící příčky byly odstraněny, zůstalo jen to nejnutnější. Veškeré vybavení bytu bylo rozčleněno na jednotlivé funkční segmenty, které lze skládat k sobě. Autoři experimentovali s mnoha variantami, výsledkem je různorodá struktura dělící volný půdorys na jednotlivé prostory. Otevření a „zapojení“ jednotlivých segmentů do prostoru nakonec dává jednotlivým místům v bytě jejich funkci.
Celek je vyveden v neutrální barevnosti dřevotřískové desky. Vnitřky jednotlivých segmentů jsou pak pokryty obklady nebo tapetami. Architekti tuto estetiku přirovnávají ke klasickým cestovním kufrům, které byly na povrchu hnědé nebo černé a uvnitř pokryté vzorovanou látkou.
"Architekti se vydali na cestu experimentu a ten si vždy zaslouží pozornost. I když se může zdát neúspěšným, vždy nás může posunout v uvažování dále, otevřít nové možnosti. V tomto případě mě napadá paralela s Le Corbusierovým „strojem na bydlení“. Také zde zapojujete jednotlivé funkce, respektive je vytahujete ze šuplíku.
Vývoj je neúprosný a ať máme názor jakýkoliv, statistiky mluví jasně. Procento domácností, ve kterých bydlí pouze jeden člověk, stále roste. Je to dobře? Nevím. Je však jasné, že architektura musí poskytovat služby i takovým klientům. Na druhou stranu by se měla zamyslet, zda nedělá něco špatně. Netkví obliba „single“ života v neschopnosti navrhovat „nesingle“ bydlení? Jakou roli má architektura sehrávat?“
Sympatické jsou v bytě různé průhledy a propojení, které architekti navrhli.
Na neutrálním pozadí se rozehrávají drobné detaily barevných a geometrických textur.
Veškeré příčky byly odstraněny. Zůstalo jenom to nejnutnější, například litinový sloup.
Hygienické zázemí je maličké. Pro jednoho obyvatele a případnou návštěvu však plně dostačující.
V zákoutí u šatny bylo vyhrazeno místo pro práci.
Z půdorysu je jasně patrné, jak je prostor rozdělen. V dnešní době velkých loftových prostorů je zajímavé vidět dělení na malá zákoutí.
Díky posuvným dveřím je možné zákoutí různě propojovat a dělit. Variant je nepřeberné množství.
Množství skladebných prvků dokládá, jak složitá je domácnost dnešní doby.
Nábytek je vyroben na celou výšku místnosti. Stává se zdí, zeď se stává nábytkem. Na povrch vystupují pouze instalace.