Život v ulitě není pouze pro hlemýždě

Luci Bečková
23. Červenec 2019

                                                                                    Shell

                                                               (v překladu skořápka či lastura)

 

Hlavní užití: Soukromá vila

Rok: 2008

Místo: Karuizawa, Nagano, Japonsko

Autor: Kotaro Ide, generální ředitel ARTechnic architects

        Asistenti: Moriyuki Fujihara, Ruri Mitsuyasu, Takashi Mototani

                         Manami Ide, návrhář zakázkové zámečnické práce

Konstrukce: Železobeton

Rozloha stavební plochy: 1711.03 ㎡, z toho 274.38 ㎡ zastavěné plochy


        Shell - to je velká stavba lasturovitého tvaru, umístěná uprostřed lesů. Těžko říct, jak se tato struktura přesně nazývá a na rozdíl od okolních skal a jeskyní, zřetelně nebyla stvořena matkou přírodou, také to však není žádná "zřícenina". Uvnitř tohoto netradičního rámce můžete najít podlahy, zdi oddělující prostory a vybavené pokoje. Krajina působí jako ze sci-fi filmu, ve kterém místní obyvatelé přežívají v opuštěných kosmických lodích. Časem budou tuto kosmickou loď obrůstat stromy a harmonizovat ji tak do krajiny.

 

        Klient vyžadovat místo, které by mohl navštěvovat často, po mnoho let. Zároveň však měl synchronizovat s přírodou. Proto přišli architekti s výše uvedenou scenérií velké skořepinové konstrukce, vznášející se nad zemí.

 

 

        Synchronizace budovy s přírodou není o tom, stavbu do krajiny zasadit - je to o vzájemném soužití. Existence struktury závisí na její síle snášet přírodu. A obzvláště v případě soukromé vily, kde časté používání je to, co vede k jejímu splynutí s okolím.

 

 

        "Nízké teploty a vysoká vlhkost vytváří drsné klima. Výsledkem je, že mnoho domů s tradiční strukturou se rozpadají. Je toto v souladu s přírodou? Možná. Ale celá myšlenka komfortu je velmi otazná. Velké množství vil není po mnoho let využíváno a to vede k dalšímu chátrání," tak zní slova týmu ARTechnic architects.

 

        Navzdory faktu, že v daném regionu se obecně vyhýbají betonovým materiálům, jeho použití, stejně jako pozvednutá struktura, pomohlo chránit vilu právě před vlhkostí.

 

 

        Setření hranice mezi lidským životem a rozporuplnou přírodou je jedna z japonských ctností. Tohoto ideálu může být dosaženo pouze prostřednictvím pečlivé pozornosti a péče jakožto denního rituálu. V našich domovech by to neměl být problém, při aplikaci na vily to však není to příliš praktická teorie. Pokud návštěva vily nevyhnutelně vede k hodinám údržby, proč se vůbec obtěžovat tam jít? Je to jasně v rozporu s jejím účelem.

 

        Vlastnit typ obytného prostoru, který splývá s přírodou je lákavá myšlenka. Zdá se být přirozená ale pouze v případě, že je majitel připraven věnovat velkou dávku času právě tolik potřebné údržbě.

 

 

        Je samozřejmé, že vila by neměla být funkčním prostorem pouze na víkendy. Jejich největším cílem je, aby nám poskytovaly skvělý odpočinek s malebnými výhledy, které nikdy nepohasnou - to vše v blízkosti přírody. "Ve stylu mnoha moderních plastik jsme se zaměřili na zdůraznění okolní krajiny jejím začleněním do prostorové struktury."

 

 

        Architekti věnovali velkou pozornost nejen pohodlí domu, ale také jeho výkonnostní úrovni. Díky svému klasickému statusu letoviska, je mnoho starých vil v Karuizawě postaveno v tradičních stylech už od doby, kdy návštěvníci přicházeli s úmyslem zůstat po dobu nejméně jednoho měsíce. Jen stěží záleželo na tom, že jeden či dva dny musely být vynaloženy na provedení údržby domu, vzhledem k dlouhodobějšímu pobytu.

 

        S příchodem Shinkansenu, vysokorychlostních železnic, Karuizawa je pouze hodinu a 10 minut od Tokya - návštěva této oblasti pouze na víkend se proto stala jakousi normou. A kratší návštěva taky vyžaduje kratší dobu údržby...

 

 

          Centrální řídící systém umožňuje ovládání všech mechanických a elektrických zařízení pouze třemi tlačítky. Obavy o dům pomůže omezit kvalitní bezpečnostní systém a biometrické zámky.

 

        Instalace na zakázku vyrobeného podlahového topného systému minimalizuje spotřebu tepelné energie a zamezuje potížím s odvodňováním v chladnějších oblastech. Kromě toho je vysoce účinná při prevenci plísní. Systém je integrován v rámci celé architektonické formy, s přihlédnutím k předpokladu, že kostra budovy se bude časem začleňovat do okolní krajiny.

 

 

        Cílem bylo vybudovat vilu kolem jedné velké jedle, jakožto centra areálu, s řadou borovic v hlavním výhledu. Původně bylo v plánu vybudovat skořepinovou konstrukci se třemi zakřivenými plochami. Dále zde měla být sekce ve tvaru písmene C, která by obklopovala jedli a zbytek domu by tvořil písmeno J. Kromě toho, některé části měly mít původně dvojnásobnou velikost. Procházením rozpočtu, konstrukčních metod a konečných úprav, byl plán nakonec přehodnocen a vznikla struktura pouze o dvou zakřivených plochách. 

 

        Vhodnou volbou povrchových úprav je zaručena nejen pevnost materiálů, ale také efektivita při prevenci požáru. Zároveň nebylo zapomenuto na absorpci hluku a izolaci tepla a vlhkosti.

 

 

        Konstrukce ve tvaru písmene J je tvořena dvěma různě velkými zakřivenými ovály. Podlaha je postavena 1,4 m nad zemí a dolní polovina struktury značně vyčnívá směrem ven a podporuje tak terasu ve stejné výšce. Všechny vzduchové vývody jsou instalovány pod křídla a s cílem maximalizovat přirozené větrání se v některých hlavních částech domu nenachází klimatizace.

 

        I když na první pohled se oválný tvar může zdát jako plýtvání prostorem, funkční využití prostoru je maximalizováno instalací nábytku v dolní polovině válce.