Zajímavá recyklace střešní krytiny

Kateřina Cibulková
11. Květen 2016

Zadavatelé koupili pozemek se starým rozbořeným domem, který mělo nahradit nové rodinné sídlo. Přesto se jim nechtělo původní dílo beze zbytku zničit a rozhodli se z něj zachovat, trochu neobvykle, originální střešní tašky. Ty získaly na novém objektu zcela novou image a funkci.


Clay Roof House / DRTAN LM Architect / Petaling Jaya, Malajsie / 2015


Kvalitní střešní krytiny původní stavby se zadavatelé nechtěli vzdát. Přestože vnímali její vysokou hodnotu co do kvality i krásy, pro použití u nového projektu jednoduché formy se nehodila. Tašky tedy získaly novou funkci. Namísto toho, aby chránily svrchní část domu, přemístily se na jeho stěny, kde jako žaluzie, uspořádány do zástupu vertikálních linií, odrážejí dopadající sluneční paprsky.

 

Tašky byly opatrně odstraněny před zbouráním původní stavby, očištěny a připraveny k opětovnému použití. To u fasády nového domu zajišťuje síť svislých ocelových lan, které umožňují otáčení a další pohyb celého systému regulujícího průnik denního světla. V interiéru následně vzniká jemná stínohra až dekorativního rázu. Terakota, ze které jsou brašny vyrobeny, navíc propůjčuje pronikajícím paprskům lehké zbarvení do oranžova.

Výsledná budova se vyznačuje schopností ochránit soukromí svých obyvatel a současně zajišťuje správně proudění a odvětrávání vzduchu uvnitř. Interiér zahrnuje několik rozdílně pojatých prostor, které zvenčí sjednocuje tvar kvádru. 

 

Původní střešní systém ovlivňuje i pojetí interiéru, kterému vládnou obnažené cihly. Jeho puristický ráz klade celkově velký důraz na materiály použité v neopracované podobě tak, aby mohly rozehrát hru svých dekorů na jednoduchém pozadí geometrických linií. Konečný dojem dotváří moderní stavbu, která s respektem vzpomíná na původní dům.