Úžasné možnosti textilní střechy

Kateřina Cibulková
17. Květen 2016

Zastřešit vnitroblok, bazén, terasu, nebo promenádu nemusí být masivní záležitostí. Ochránit prostory, které jsou napůl mezi interiérem a exteriérem, dnes pomůže i látka. S jejím použitím lze odvrátit nepříjemný útok deště a současně osvěžit celou stavbu v až fantaskním duchu.


textilie TENARA / SEFAR 

 

SEFAR  je jedním z předních výrobců speciálních textilií pro mnohá odvětví průmyslu. SEFAR Architecture je pak sekce společnosti, která se věnuje výrobě pro použití ve stavebnictví. Fabric&weather, fabric&light a fabric&glass jsou tři okruhy, v rámci kterých nabízí řešení pro ochranu před počasím, osvětlení a stínění nebo alternativní řešení fasády. Všechny druhy umožňují potištění a tedy i imitaci různých materiálů nebo práci se vzorem.


TENARA je tkaná látka z polytetrafluorethyenu, což je stejný materiál, který se používá i pro výrobu outdoorového oblečení. Dvojitá povrchová úprava ještě umocňuje výjimečnost textilie, která ve dne umožňuje propustnost světla v noci střídanou magickými efekty způsobenými přenášením umělého osvětlení. Vysoká schopnost ohýbání je výhodou při vytváření rozličných forem. Hodí se tak perfektně jako doplněk historických i moderních budov.

 

Zastřešení ulice u městského centra ve švýcarském Buchsu

 

Skládací stříška o šířce 11 metrů a délce 50 metrů vznikla jako nový veřejný prostor, kde se mohou setkávat chodci. Městu tak přibylo nové zajímavé místo, které ho oživuje ve dne i v noci atmosférou, za níž stojí právě použití látkového zastřešení odolávajícího i nestálým podmínkám švýcarského podnebí. 

Zastřešení nádvoří zámku Weitra 

 

Nedaleko rakousko-české hranice, severně od Vídně, se nachází zámek Weitra, který nyní konečně může hostit i venkovní akce bez ohledu na počasí. Na nádvoří renesančního stylu se nacházejí čtyři deštníky zastřešující plochu 15 krát 15 metrů. Je možné je otevírat i zavírat dle přání – textilie se přitom skládá v závislosti na jejich pohybu. 

Plátěná roleta pro ikonický hotel v Miami

 

Vůbec první realizací s textilií TENARA se stalo v roce 2011 zastřešení části hotelu ve floridském Miami. Ve spolupráci s výrobcem mechanických systémů se podařilo vytvořit unikátní automaticky polohovatelnou roletu zajišťující požadované světelné podmínky a současně perfektní doplnění původní historické budovy.

Průsvitné baldachýny pro dopravní společnost v St. George, Staten Island

 

Stanice, z níž jsou do světa vypravovány trajekty, si žádala nové řešení osvětlení. Vytvoření malých textilních vrchlíků v kombinaci s novými světly nakonec stálo za tím správným konečným efektem. Precizní konstrukce umožňuje u všech dvanácti kusů přesné natažení látky. Souhra průhlednosti a vnitřních světelných zdrojů dává vzniknout dojmu hořících pochodní, které splňují svou funkci a přitom jsou skvělou dekorací pro celý komplex.