Strom jako součást interiéru

Luci Bečková
22. Květen 2015

        Se stále zrychlující se moderní dobou hraje příroda v našich životech čím dál menší roli. Z práce pospícháme na úřad, z úřadu na nákup, vyzvednout děti do školky, rychle navařit večeři,... často nestíháme zvednout zrak a užít si tu krásu, která nás obklopuje. A přestože se občas stromy objevují i v zastavěných městech, těchto životodárných pokladů není nikdy dostatek. Vemte si domů kousek přírody. Nyní však netradičně, ne ve formě květin.


         Pro některé jedince možná extrém, pro jiné skvělá inspirace. Tak může působit následující fotografie zobrazující vilu, jejíž architekt se nebál ozvláštnit vnitřní terásku živým stromem, který je doslova součástí stavby. Z dřevěné podlahy si razí svou vlastní cestu hubený kmen a cestu za sluníčkem mu umožňuje kruhový střešní otvor.

     

        Je potřeba si však uvědomit, že na tento stromek nemůžete jen tak zapomenout. Přece jen přírodu nelze zastavit. Pokud tedy představa neustále rostoucího stromu není vaším šálkem čaje, sáhněte alespoň po jeho "starším bratrovi". Menší, šikovně tvarovaný kmen, vám může v interiéru velice hezky sloužit. Překvapte svou návštěvu možností pověsit svršky na větev stromu. Případně jej využijte jako "nástěnku" v prostoru. 

 

 

        Na připevnění fotografií jej můžete také použít v dětském pokoji. Tam se bude hezky vyjímat hlavně v jemných barvách a zakulacených tvarech. A také nesmíme zapomenout na ptačí budku pro naše opeřené kamarády.

 

 

        Jste umělec tělem i duší? Podívejte se, jak poeticky lze využít motiv rozvětveného stromu. Knihy jako by se na těchto policích vracely ke svému stvořiteli. Tyto kreativní, ale hlavně praktické poličky, se objevily například v portfoliu designérky Kristiny Prokšové nebo společnosti JESPEN, s. r. o. - největšího dovozce prvotřídního italského designového nábytku v rámci celé ČR.

 

 

        Stejně jako rozkvetlá květina může provonět váš interiér, tapeta s rozkvetlým stromem může zase rozzářit vaši stěnu. S důvtipem umístěte pod háčky na bundy a další svršky.

 

 

        Na závěr se přesouváme od větších prostorových a nástěnných dekorací k menším doplňkům. Například takové madla na skříni... nejdříve vás určitě napadne, že na nich přece není nic zajímavého. Přináším inspiraci z dílny firmy Duoton, která do jedné ze svých rekonstrukcí vnesla duch lesa právě za pomocí madel ve tvaru listů. 

 

 

        Na větvičky podle mě patří pár drápků. Jako malou "stromovou" dekoraci můžete tedy zvolit háčky na kabáty znázorňující krátké větve, na kterých sedí ptáčci. Jednoduché a roztomilé.

 

 

        Pokud máte rádi přírodu, nebojíte se jít proti proudu a stromy samy o sobě vám připadají jako umělecké dílo, začleňte je do svého interiéru místo sochy či obrazu. Příroda nezná hranic. Ani interiérovému designu se meze nekladou.