Modré bydlení jako na míru dělané milovníkům hudby i knih

Anna Dlouha
16. Listopad 2018

Pražský panelový byt o velikosti 3+1 si noví majitelé oblíbili téměř okamžitě. Interiér a domovní okolí nabízí vše, co se člověku žijícímu (nejen) v Praze může hodit – velké místnosti, bujná zeleň kolem domu, blízká stanice metra. Když David s Milošem podepisovali kupní smlouvu, již dávno rozmýšleli, jakým směrem se bude ubírat kompletní rekonstrukce. S jasnou představou o svém budoucím bydlení se rozhodli pro stavbu na klíč.


Hlavními důvody, proč se majitelé vydali směrem „klíčové rekonstrukce“, byla jejich pracovní vytíženost a nechuť řešit řadu problémů i formalit, bez kterých se stavební projekty většinou neobejdou. Stavba na klíč má navíc mnoho výhod 

 

  • rychlejší realizace
  • garance dodržení ceny projektu (v případě projektu beze změn)
  • jasně definované podmínky a záruky
  • možnost typových či individuálních projektů

 

V praxi to tedy znamená, že ve chvíli, kdy si klient zvolí, jak bude jeho budoucí bydlení vypadat, přechází všechny další starosti na dodavatele a architekty (v našem případě na studio Kouba-interier.cz)

Požadavky?

 

Původní technický stav bytu byl hrozný. Prvním bodem, kterého se dotkla rekonstrukce, byla změna bytových dispozic. Původně oddělená kuchyň se propojila s obývacím pokojem.  Propojování místností usnadnil i urychlil fakt, že žádná z dělících příček nebyla nosná. Dalším požadavkem bylo zajištění úložných prostorů a vytvoření pracovny pro Davida, jež pracuje z domova.

Výsledek?

 

Při vstupu do bytu se ocitneme v chodbě. Ta funguje jako šatna, botník, komora a úkryt pro veškeré přístupy k instalacím. Zatímco původní byt měl koupelnu a toaletu zvlášť, „nové“ bydlení tyto prostory propojilo. Takto vzniklá místnost se vybavila skříňkou, klozetovou mísou, sprchovým koutem. Ve sprše se zbudoval výklenek na odkládání drogerie. Z hlediska volby barev je tu dominantní šedá barva doplněná o bílo-šedo-černou mozaiku.

 

Obdobně rozsáhlou proměnou prošly také kuchyňské prostory – jednak došlo k propojení s obývacím pokojem, jednak se převlékla do modro-šedého pláště. Nová kuchyňská linka je vyrobena z modrých a šedých laminátů. Zajímavým detailem je tu různorodé umístění horních skříněk. Zatímco jejich pravá část sahá až ke stropu, levá pobaví svým cik-cak rozložením. Kuchyň jako celek působí uvolněným dojmem.

 

Nevšednost kuchyně podtrhuje také betonová stěrka na stropě. Imitace hrubého a surového betonu tu ve spojení s barevnými skříňkami a dřevěnou podlahou působí jako třešnička na dortu. Chytrým pomocníkem je tu také kuchyňský ostrůvek, do kterého se otiskly všechny materiály použité v místnosti – boční stěny připomínají beton, pracovní deska je, dle vzoru pracovní plochy linky, dřevěná a vlastní výplň pak hraje do karet modré barvě.

 

Čelem vzad a do zorného pole se člověku dostává obývací část pokoje. Dominantou je bezesporu velká knihovna pokrývající celou zeď. Knihovna ukrývá dva tajemné bloky – v prvním se skrývá osvětlený bar, z druhého se pak mohou ozývat oblíbené LP desky, neboť je útočištěm pro gramofon.