Místo pro víkendy v chatě i zahradě

Dita Pfeferová
1. Listopad 2018

V České republice leží dvě obce s názvem Husinec. Jedna se nachází v jižních Čechách na břehu malebné říčky Blanice. Tou druhou pak nedaleko Prahy protéká naše nejdelší řeka Vltava. Obě dvě jsou díky své okolní přírodě a historickému kontextu ideálním místem například pro realizaci víkendové chaty. Právě druhou zmíněnou obec si vybrali klienti architektonického ateliéru Kaama jako místo k rekreaci a k trávení volného času.

 

Na náhorní plošině nad Vltavou ve vzrostlé prostorné zahradě realizoval ateliér Kaama víkendový dům. V podstatě by se dalo říci, že zahradní pavilon nese všechny klasické rysy víkendové chaty jako dřevěné obložení nebo okenice, řešené ale neklasickým, novým způsobem.  Pasivní dřevostavba s plochou střechou je sevřena v reinzinkové schráni a zasazena do mírného svahu. Do zahrady se otevírá dřevěným obložením a prosklenými částmi, které jsou při nepřítomnosti majitelů zakryty robusními vnějšími žaluziemi.

 

Optickému propojení stavby se zahradou napomáhá převislá střecha. Do stejné míry i prodloužená podlaha interiéru, která může sloužit jako terasa.  Interiér objektu je členěn na dvě ložnice a obývací pokoj s kuchyní a příslušenstvím. Obsahuje tedy všechno potřebné k trávení volných víkendů. Objekt uvnitř zahrady může sloužit jako výborné zázemí pro grilování s přáteli stejně dobře, jako pro klidný víkend s dekou a knihou. Díky své dispozici stavba navíc krásně a přirozeně splývá se zahradou, aniž by se nad ní jakkoli vyvyšovala.