Jednopodlažní dům s kouzelnou zahradou

Dominika Tesárková
8. Červenec 2017

Autorem skostného domu na Novém Zélandě je studio Cymon Allfrey Architects Ltd. Dům vyrostl na místě postiženém živelnout katastrofou. Původní dům byl zničen při zemětřesení v letech 2010/2011. Stal se tak náhradou, která skvěle zapadá do kontextu místní architektury. Zároveň nijak nenarušuje zachovalou a přenádhernou zahradu, plnou vzrostlých stromů.


Autor: Cymon Allfrey Architects Ltd

Místo: Nový Zéland

Cílem bylo vytvořit moderní prostředí, které bude prosvětlené a vzdušné. Zároveň bylo přáním neponičit stávající zahradu.

Dům byl pečlivě umístěn na základy původní stavby. Docílilo se tak co nejmenších škod na pozemku.

Již v začátsích navrhování bylo rozhodnuto, že se na stavbu nepoužije žádný kov. V průběhu procesu se architekti ujistili, že šlo o správně rozhodnutí a celkový stylový koncept domu skvěle funguje.

Součástí stavby je rovná střecha umístěná na masech tmavého cedrového dřeva. Návrh umožňuje silné propojení mezi architekturou a okolní přírodou.

Dům byl orientován tak, aby umožňoval hezký výhled na blízkou řeku. Stavba má půdorys tvaru písmene "L" a je rozdělena hlavním koridorem na východní společenskou část a západní soukromou.

Rozložení interiéru je navrženo tak, aby co nejvíce vyhovovalo novým majitelů. Kuchyň je rozdělena na zadní část, určenou k vaření a přední část, která je využívaná v případě návštěv.