Jak vytvořit balkony a lodžie obytnější

Laura Kučerová
9. Duben 2017

      Ne každý z nás má to štěstí, že k jeho bytu náleží pár venkovních m2. Naopak ti, co touto výhodou disponují, ji ne vždy využijí zcela naplno. Lodžie velice často slouží pouze ke zcela praktickým účelům – věšení prádla a pěstování užitkových rostlin. Mnohé balkóny navíc disponují pouze minimálními rozměry, které nám brání povolit uzdu své fantazii a vytvořit velkolepá řešení.

 

      Následující příklady demonstrují, že i úzký prostor nebrání vzniknout útulnému prostředí. Stačí se držet jen pár zásad, které vás mohou inspirovat a dát se správným směrem při vytváření vašeho ideálního konceptu.

 

      Ať už se jedná o balkony nebo lodžie, vesměs by měly být pojaty jako „outdoor room“ – venkovní pokoj.

Podlaha

 

      Dřívější socialistická výstavba panelových domů nabízela pouze beton jako spodní část těchto venkovních objektů. Pro praktičnost si na podlahu mnozí položili chladné keramické dlaždice. Díky tomu je sice údržba balkónu o něco snadnější, nedostává se zde ale kýžený prvek – pohodlí. Pro maximální komfort je lepší zvolit koberce s dlouhým vlasem anebo alespoň vysoce zátěžové. Naopak dřevěné palubky z modřínového nebo tropického dřeva jsou odolné i vůči případným dešťovým srážkám. Podlaha z masivu vytváří přírodní element, který navíc při prohřátí od slunečních paprsků přenáší i tepelnou energii do našich bosých nohou.

 

Sedací prvky

 

      Pokud není nábytek plně z vrchní části krytý, měl by být určen pro venkovní použití. Z materiálů se nabízí umělý ratan, plast, kov nebo lakem ošetřené dřevo. Volně přemístitelné polštáře sice dodávají určitý komfort, je ale potřeba je schovávat před nepříznivými vlivy. To samé platí i pro matrace sedacích souprav.

 

      Dále bychom měli pamatovat, že u židlí a lehátek je vhodnější volit ty, které budou nabízet i určitou skladnost. Když budeme zrovna potřebovat umístit sušák s prádlem na lodžii, můžeme tak jednoduše složit sedací prvky a uklidit na jiné místo.

Rostliny

 

      Zahrada, pokoj nebo venkovní prostory. Tomu všemu zeleň přidá pocit luxusu a útulnosti. V zavěšených truhlících můžeme pěstovat bylinky pro kuchyňské použití nebo využít ovíjivých rostlin k zakrytí nevzhledného zábradlí. Důležité je ale respektovat orientaci ke světovým stranám a volit trvalky odolné vůči povětrnostním podmínkám v případě plně otevřených balkónů.

 

Soukromí

 

      Jeden z mnoha důvodů, proč lidé neradi tráví svůj volný čas v lodžiích. Těsné sousedství bytových jednotek nám ubírá pocit ústraní a připadáme si jako ve výkladní skříni. Odclonění můžeme dosáhnout textilními roletami, závěsy či konstrukcemi s popínavými rostlinami.

Dekorace

 

      V detailu se skrývá to nejdůležitější kouzlo. Nesmíme zapomínat na sebemenší drobnosti, jež dodají tu správnou atmosféru. Svíčky, lucerny a stínidla navíc dokáží nabídnout i osvětlení prostoru. Krmítka pro ptáky pak přilákají další obyvatele a nám nabídnou zajímavý požitek z pozorování.