Dům v ráji. V Českém Ráji.

Luci Bečková
14. Srpen 2017
Místo: Obec Libošovice, Český ráj
Projekt: 2005
Realizace: 2007
Investor:​ Soukromá osoba
Autor:​​ G. Kaprálová, R. Horník
Spolupráce:​ D. Daubnerová
 
        Původně zemědělská usedlost se skládá ze 3 objektů - vejmínku, stodoly a špejcharu. Stodola byla již v 70-tých letech adaptována na rekreační usedlost. Ta však provozně nevyhovovala nárokům majitelů. Původně byly obytné prostory - kuchyň, obývací pokoj a ložnice situovány v 1. podlaží bez přímého kontaktu se zahradou. Přízemí zabírala velká kotelna, garáž, vstupní hala a koupelna.
  
        Hlavním úkolem rekonstrukce bylo vizuální a fyzické propojení domu se zahradou. Došlo proto k radikálnímu zásahu do funkčního a prostorového uspořádání celého objektu. Objekt špejcharu byl nahrazen dřevostavbou s novou funkcí – saunou s příslušenstvím a garáží.

 

        Přízemí, skládající se z obývacího pokoje, kuchyně a zimní zahrady, bylo inspirováno motivem velkých vrat vesnických stodol. Je tedy velkoryse otevřeno do obou stran zahrady, čímž vznikl průzor centrální částí domu. Mezi zahradami je výškový rozdíl cca 50 cm, který se odráží v gradaci celého přízemí směrem k východní svažité zahradě.

 

 
        V interiéru se snoubí původní motivy - například dřevěný krov - s nově vloženými. Cílem bylo nalezení rovnováhy mezi jednotlivými prvky, materiály (dřevo, kov, sklo) a barvami (studené a teplé tóny). Skleněné zábradlí galerie a schodiště umocňuje průhled domem. Nábytek interiéru byl realizován na míru dle návrhu architektů.

 

       

        Dalším z úkolů bylo propojení dvou úrovní 1. patra tak, aby zůstaly zachovány „pruské klenby“ stropu v severní části domu, pravděpodobně bývalé maštale. Členitý prostor tzv. „raumplan“ v obou patrech pracuje s různými světlými výškami jednotlivých částí domu. Z podkroví je umožněn pohled do okolní krajiny průběžným vikýřem po obou stranách sedlové střechy a prostorem kryté terasy, z níž je impozantní výhled na středověký hrad.

 

 

 

        Přírodní materiály se objevují také v ložnici a přilehlé koupelně. Dřevěný dekór dokonale harmonizuje s cihlovým obložením a bílou sanitou.

 

        

        Vnější podoba domu je inspirována archetypem stodoly se středním průjezdným traktem. Průjezd však nahradil průzor díky velkorysému prosklení fasád. Pro vnější vzhled byly použity přírodní materiály, které přirozeně splývají s okolní přírodou. 

 

 

        Střešní krytina je tvořena ze štípaného dřevěného šindele, fasáda „stodoly“ z probarvené omítky, fasáda špejcharu z dřevěných prken a chodníky z prken a pískovcových bloků.