Dům Chameleon

Pavla Kubu
31. Prosinec 2018

Originální rodinný dům stojí na místě, které svým charakterem spíše připomíná venkov a nikoliv rušnou pražskou čtvrť. Majitelé pozemku si přáli, aby nová stavba maximálně respektovala zahradu a krásné vzrostlé stromy. Architekti zvolili neotřelý koncept a vytvořili paprskovitý dům z výšky připomínající chameleona. Každá z částí domu i každá z jeho místností má výhled na některý ze stromů a je mu zasvěcena.


Autor: Petr Hájek architekti

Lokalita: Praha-Lipence


Dům je usazen přesně do těžiště zahrady a připomíná ještěra ležícího uprostřed prosluněné louky. Kolem centrálního prostoru s kuchyní, jídelnou a krbem jsou paprskovitě organizovány další místnosti a servisní prostory. Okna hledí každé jiným směrem, podobně jako oči chameleona, a nezávisle pozorují zahradu. Jsou zaostřeny na jeden významný strom nebo místo. Ve výsledku se vstupní hala dívá na vstupní branku, ložnice na třešeň, koupelna na lísku, obývací pokoj na jabloň, pokoj pro hosty na stříbrný smrk, dětské pokoje na ořech. Každý z pokojů tak má zcela specifickou atmosféru.

Do domu se vstupuje jedním z paprsků. Zde se nachází chodba, která návštěvníka dovede do srdce domu, kde najdeme kuchyňský ostrůvek a velký jídelní stůl. Jednotlivé místnosti jsou od centrální společenské části odděleny skleněnou příčkou s dveřmi. Intimitu každého z pokojů ještě zvyšují bílé roztažitelné závěsy sahající od země až ke stropu. Prostory domu lze díky tomu podle potřeby pohledově propojovat nebo izolovat závěsy.

Vnitřní prostory domu se nesou v duchu jednoduchosti a čistých linií. Hlavní roli zde hrají pohledy do různých částí zahrady. Na mnoha místech interiéru je přiznán beton, který je hlavním konstrukčním materiálem. Jeho doplňkem příjemně zateplujícím prostor se stala buková překližka.