10 tipů pro pravý skandinávský styl u vás doma

Inna J. Serba
1. Únor 2018

Nejen u nás v redakci víme, že lidé čím dál více milují skandinávský design. Není divu, je proslulý svou jednoduchostí, funkčností a líbivostí. Skandinávské domy mají čistý jednoduchý styl, který se zaměřuje především na funkčnost, čisté linie, bezchybné zpracování ale také i eleganci. Důležitou roli zde hraje světlo, mnoho skandinávských domů je charakteristickými díky použití zemitých tlumených tónů, poctivých přírodních materiálů a minimální zdobnosti.

 

I skandinávský styl můžeme uchopit různými způsoby, na Homepixu najdete mnoho interiérů v tomto oblíbeném stylu. Proto jsme pro vás tentokrát připravili malého průvodce celým jeho spektrem, který vám pomůže vnést kousek Skandinávie i k vám domů.

1. Podlahy

 

Ve Švédsku se nikdy nesetkáte s celoplošným zátěžovým kobercem, ve skutečně skandinávských interiérech najdeme dřevěné podlahy ve všech místnostech až na koupelnu a to nejčastěji ve světlém dezénu dřeva. Ale kusové koberce, zvláště se zajímavým vzorem, jsou to pravé.

2. Barvy

 

Bílé stěny a chladné šedé a modré tóny na tkaninách vytváří tu správnou atmosféru skandinávského interiéru. Nicméně ani to není výsadní podmínkou, i Seveřané milují vícebarevné textilie a doplňky.

3. Materiály

 

Dřevo, to je to, oč tu běží. A nebojte se ho přiznat nejen na podlaze nebo nábytku. Vyzkoušejte dřevěné obložení stěn nebo i stropů, které interiéru dodají texturu a teplo. K moření dřeva použijte šedý olej, abyste z něj stáhli nažloutlý tón, především u borovice nebo dubu.

4. Tvary

 

V jednoduchosti je krása a tím se na severu řídí. Čisté jednoduché linie od architektury až po nábytek.

5. Funkce

 

Skutečný skandinávský interiér doslova žije a dokáže využít každý kousek ve svůj prospěch.

6. Nábytek

 

Ve Skandinávii najdeme mnoho svérázných a zajímavých designérů, jejichž tvorba je hravá a zároveň velmi funkční. Vedle klasického dřevěného nábytku a pohodlných měkkých sedaček se nemusíme bát ani moderny v plastovém provedení.

7. Nezapomeňte na krb

 

Jelikož jsou skandinávské zimy mnohem delší a drsnější, než ty naše, většina bytů a domů disponuje krbem v obývacím pokoji.  Zajímavé je, že krby nebývají ústředním bodem místnosti, ale často se krčí někde v rohu a jsou opravdu jednoduché v provedení.

8. Hlavně eko

 

Většina Švédů má své domy postavené v duchu „ekologicky a ekonomicky“. Trojité zasklení, řádné izolace stěn a střech, tepelná čerpadla, to vše už je standardem ve světě severských novostaveb.

9. Prostor navíc

 

Seveřané milují spojení s přírodou, takže i v těch nejmenších bytech nalezneme balkón nebo terasu. Zde se pak odehrávají přátelská a rodinná setkání při grilování a venkovních zábavách během dlouhých světlých letních nocí.

10. Méně je více

 

Přeplácanost se na severu rozhodně nenosí. Čím méně máte věcí v interiéru, tím lépe a snadněji se vám dýchá a žije. Vše, co máte doma, by mělo plnit svůj účel, jinak to zkrátka nepotřebujete. Vyhoďte to!